top of page
Çocuk_Beslenme.jpg

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE BESLENME

* Çocukluk döneminde de bebeklikteki gibi, gereksinimler yetişkinlerden farklıdır.
Bu yaş grubunda büyüme, bebeklerdeki kadar hızlı değildir. Bu yaş grubu çocuklar artık yemeklerini kendileri yiyebilirler. Yemek yemeyi öğrenme, genellikle anne babayı taklit ederek olur. Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması açısından beslenme eğitimi çok önemlidir.
Çocukluk dönemi beslenmesi bir temeldir. Temel ne kadar sağlamsa, üstüne koyduklarınız da o kadar sağlam durur. Çocuklukta sağlıklı beslenmenin aşılanması, ömür boyu sağlıklı beslenme demektir. Tüm aile bireylerinin sağlıklı beslenmeyi öğrenmeleri, çocuklarına örnek olmaları açısından çok önemlidir.
Ne yazık ki artık günümüzde, çocuklukta obezite de sıklıkla görülmektedir. Çocuklarımızın çok fazla hareket imkanlarının olmaması ve yanlış beslenmeleri sonucu bu durum daha da artmaktadır. Çocukluk çağı obezitesinin %80’i önlem alınmadığında yetişkinlik obezitesi ile sonuçlanmaktadır. Diyetisyenimiz ile sağlıklı, dengeli ve çocuğa özel bir beslenme programı oluşturulup çocuk ile en güzel şekilde iletişim ile Merkezimizde multidisipliner bir sistem ile sağlanmaktadır.

Çocukta iştahsızlığın sebepleri çeşitli olabilir. Diş çıkarma, kansızlık veya çeşitli hastalıklar kadar, annenin veya aile bireylerinin yeme baskıları, inatlaşma, diğer çocuklarla karşılaştırma gibi yanlış uygulamalar da iştahsızlığa sebep olabilir. Annenin eğitilmesi ve çocuğun beslenme ortamının detaylı incelenmesi ile iştahsızlığı gidermek mümkündür.
Çocuğunuza uygun hazırlayacağımız sağlıklı ve dengeli beslenme programları ve özel olarak geliştireceğimiz tarifler ile onun sağlıklı büyümesi mümkün olmaktadır. Çocuğunuzun doğru beslenmesi, sağlıklı büyüyüp gelişmesi için son derece önemlidir.
Terapi Form Sağlıklı Beslenme ve Psikolojik Danışmanlık Merkezinde çocuklara özel beslenme danışmanlığı hizmeti verilmektedir.
 

bottom of page