top of page
Bariatrik Cerrahi Beslenme.jpg

BARİATRİK CERRAHİ OPERASYONLARI ÖNCESİ VE SONRASI BESLENME

* Metabolik ve bariatrik cerrahi ağırlık kaybının sürdürülmesinde en etkili yöntemlerden biri olarak günümüzde oldukça tercih edilmekte.Metabolik ve bariatrik cerrahi, ameliyat öncesinde ve sonrasında sıkı bir hazırlık süreci gerektiren multidisipliner bir yaklaşımdır ve bu yaklaşımı sadece cerrahi bir süreç olarak görmek ise büyük yanlıştır. Çünkü amaç sadece hastanın kilo kaybetmesi değil, kilo kaybederken aynı zamanda sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteyi benimsemesi için de bir aşama sağlamaktır. Bu aşamaya katkı sağlayacak olanlardan biri de beslenme uzmanlarıdır.

Bugün kas ve su kayıplarına bağlı tüp mide ameliyatı sonrası sarkma, beslenme bozuklukları, dumping sendromu gibi durumlar sıkça karşılaştığımız problemlerdendir. Hatta tüp mide ameliyatı sonrası kilo verememe şikayetleri bile oldukça fazladır. Tüm bunlar ameliyat sonrasında beslenmeye yeteri özenin gösterilmemesinden ve yanlış beslenmeden kaynaklanan sorunlardır.

Obezite cerrahisi sonrasında beslenme özel bir protokoldür. İlk günler tamamen berrak, tanesiz, sıvı bir diyetin uygulandığı; sonrasında taneli sıvı, püre, yumuşak - katı ve son olarak da katı beslenmeye geçişten oluşan bu beş aşamalı protokol kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Fakat yeterli sıvı ve protein ihtiyacının karşılanması, obezite cerrahisi geçiren her kişi için aynı hayati önemi taşır.Katı gıdalara geçiş evresinde sıkıntı yaşayanlar ise mutlaka beslenme uzmanı ile yeniden tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi programını yeniden değerlendirmeli; farklı alternatifler ile doğru ve yeterli gıdanın alımını devam ettirmelidir. Bu süreci en sağlıklı ve doğru şekilde birlikte planlayabilmek için sizleri merkezimizde ağırlamaktan keyif duyarız.

bottom of page