top of page
Gebe.jpg

GEBELİK VE EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME

* Tebrikler! Yavrunuzun ilk görüntüleriyle heyecanlandınız veya bebeğinizin kokusunu derin derin içinize çektiniz. Hamilelik ve emzirme dönemleri kadınların hayatlarında önemli bir yere sahiptir. Her iki dönemde de vücutta fizyolojik olarak bir dizi değişiklikler olur.
Hamilelik döneminde bebeğin fiziksel ve mental açıdan sağlıklı gelişebilmesi için anne adayının dengeli ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Doğru besin tercihleri ile bebeğinizin içinizde daha sağlıklı büyüyüp gelişmesini sağlayabilirsiniz.
Hamilelik süreci çok keyifli ve heyecan verici bir süreç olmakla beraber, anne adayı açısından bir takım sorunlarla seyreden bir süreç de olabilir. Gebelikte bulantı, kusma, iştahta azalma, reflü, gaz sancısı, ödem, kabızlık gibi sağlık sorunlarına sık rastlanır. Bu sağlık sorunları, kişiye ve soruna yönelik bir beslenme programı ile çözülebilmektedir.
Hamilelik döneminde sağlıklı ve doğru beslenme ile amacımız, annenin gebelik süresince genel sağlık durumunu korumak, gebelik süresince oluşabilecek sıkıntıları en aza indirgemek, bebeğin anne karnında sağlıklı gelişimini sağlamak, bebeğin ileride yakalanabileceği kronik hastalık risklerini anne karnından itibaren en aza indirmektir.
Emzirme dönemi, yeni doğan bebeğin besin ihtiyaçlarının tamamının anne tarafından karşılandığı dönemdir. Bebeğin ilk aylardaki en kıymetli besini anne sütüdür. Bu nedenle bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeleri gerekir. Anne sütünün yeterli oluşu annenin beslenmesi ve ruh haliyle ilgilidir. Annenin sağlıklı ,dengeli ve kişiye özel beslenmesi ile emzirme dönemini rahat geçirmesi sağlanabilir.
Doğum sonrası annelerin yaşadığı önemli bir kaygı da gebelikte alınan fazla kilolardır. Oysa emzirme döneminde yapılan bilinçsiz zayıflama diyetleri annenin süt miktarının azalmasına dolayısıyla bebeklerinin de yetersiz beslenmesine sebep olmaktadır. Oysa bu dönemde uygulanacak olan sağlıklı bir beslenme ve emzirmenin devam ettirilmesi ile gebelik kilolarından rahatça kurtulmak mümkündür.
Amacımız emzirme döneminde annenin sağlıklı, dengeli ve kendisine özel beslenmesini sağlayarak, hem kendi kilo sorunlarını en aza indirgemek, hem de anne sütünün kalitesini arttırmaktır. Bu sayede, bebeğinin de sağlıklı beslenmesi temin edilmiş olur. Yaşadığınız bu en özel dönemi birlikte daha sağlıklı ve keyifli bir şekilde birlikte tamamlayalım.

bottom of page