top of page
Sporcu.jpg

SPORCU BESLENMESİ

 - ANTRENMAN DÖNEMİNDE BESLENME
- TURNUVA ÖNCESİ BESLENME
- KİLO YÖNETİMİ
- PERFORMANS ARTIRMAYA YÖNELİK BESLENME UYGULAMALARI
 
Bireylerin günlük fiziksel aktiviteleri besin öğeleri gereksinimlerini etkilemektedir. Profesyonel sporcuların ve aktif bir spor hayatı olan bireylerin besin öğeleri gereksinimleri bu nedenle daha farklıdır. Doğru beslenme ve gereksinimlerin karşılanması ile sporcunun performansı ve dayanıklılığı olumlu yönde etkilenmekle birlikte tükenme sendromunun yaşanmasını da engellemektedir.
Antrenman öncesi ve sonrası beslenme farklı olduğu gibi, turnuva öncesi beslenme de farklıdır. Aktif sporcular vücudun aşırı su kaybetmesi ile kadınlarda sporcu triadı gibi bir takım rahatsızlıklara maruz kalabilirler. Kadın sporcu triadının temelinde, kilo kaybı ve zayıf görünümü koruma isteklerinden kaynaklanan hatalı besin seçimleri, öğün atlama gibi düzensiz beslenme alışkanlıkları ve yeme bozuklukları yatmaktadır. Son yıllarda üzerinde daha çok tartışılan bu durum, psikolojik problemlere, serum östrojen düzeyinin azalmasına, amenore başta olmak üzere menstrual problemlere, geri dönüşsüz kemik kayıplarına ve ölüme kadar varabilen sonuçlar doğurabilmektedir.
Özellikle yoğun sporla uğraşan bireylerin mutlaka beslenmelerine dikkat etmeleri ve profesyonel beslenme danışmanlığı desteği ile spor programlarını diyetisyenimiz eşliğinde planlamaları gerekmektedir.

bottom of page